nozhan
20 دی 1401 - 11:41

فروش تجهیزات جاسوسی؛ ابزار جدید تل آویو برای عادی سازی روابط با بنگلادش

رژیم صهیونیستی تلاش دارد تا با فروش تجهیزات مدرن و پیشرفته جاسوسی به کشور بنگلادش، زمینه عادی سازی روابط خود با سومین کشور پرجمعیت مسلمان جهان تسهیل نماید.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، همزمان با تسریع روند عادی سازی کشورهای عربی و اسلامی با رژیم صهیونیستی که از سپتامبر 2020 با اجرای رسمی توافق موسوم به «معامله قرن» دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا و برقراری روابط سیاسی و دیپلماتیک میان این رژیم و امارات و بحرین ذیل عنوان «توافق ابراهیم»در کاخ سفید کلید خورد و در ادامه کشورهای دیگری همچون مغرب و سودان را نیز سوار بر قطار عادی سازی با تل آویو کرد به نظر می رسد این رژیم از ابراز جدیدی برای ترغیب کشورهای اسلامی به منظور برقراری روابط دیپلماتیک بهره می گیرد.

به گزارش نشریه «هاآرتص» رژیم صهیونیستی فروش ابزارهای پیشرفته سایبری و جاسوسی با هدف رهگیری شبکه‌های تلفن همراه و ترافیک اینترنت به راهکار نوین تل آویو با هدف برقراری روابط با کشورهای اسلامی و ترغیب آنها به عادی سازی روابط با خود بدل شده است.

بر همین اساس تل آویو در جدیدترین تلاش خود به منظور رسوخ به ساختار حاکمیت کشورهای اسلامی راهبرد نزدیکی و تعامل با نهادهای امنیتی و اطلاعاتی کشورهای مزبور را هدف خویش قرار داده است و با عرضه جدیدترین فناوری‌های جاسوسی و امنیتی می‌کوشد تا کشورهای در حال توسعه به ویژه کشورهای اسلامی را به برقراری تعامل با خویش ترغیب نماید.

بر طبق گزارش این نشریه، رژیم صهیونیستی در ماه‌های اخیر در پوشش یک شرکت ثبت شده در قبرس اقدام به فروش تجهیزات رهگیری موبایل و ترافیک اینترنت به وزارت کشور بنگلادش نموده است. این در حالی است که بنگلادش به عنوان سومین کشور پرجمعیت مسلمان جهان هیچ گونه روابط دیپلماتیک رسمی با تل آویو نداشته و تاکنون از شناسایی این رژیم نیز خودداری کرده است.

شرکت مزبور با عنوان پاسیتورا (Passitora) در قبرس به ثبت رسیده است و مدیریت آن را «تال دیلیان» تاجر سرشناس اسرائیلی و افسر سابق واحد اطلاعات فناوری ارتش رژیم صهیونیستی بر عهده دارد.

رژیم صهیونیستی (اسرائیل) , معامله قرن , کشور بنگلادش ,

آمارهای صادراتی در ژوتن 2022 نشان می دهد که شرکت پاسیتورا از طریق سوئیس اقدام به فروش یک نسخه از سیستم «سرنیزه» و انتقال آن به داکا پایتخت بنگلادش کرده است.

سیستم «سرنیزه» که در درون یک خودروی ون جای می‌گیرد قادر است تا داده‌های مربوط به تلفن‌های همراه و شبکه‌های وای فای، پیام‌های کدگذاری شده واتس آپ، فیس بوک، فهرست مخاطبین، تماس‌ها، پیامک ها و کلیه ارتباطات رادیویی و مخابراتی را تا شعاع 500 متر رصد و جمع آوری نماید.

رژیم صهیونیستی (اسرائیل) , معامله قرن , کشور بنگلادش ,

براساس افشاگری ها آرتص تجهیزات مزبور به مرکز ملی کنترل و نظارت مخابرات بنگلادش (NTMC) از زیرمجموعه های وزارت کشور بنگلادش که مسئولیت رصد ترافیک اینترنت و شبکه‌های اجتماعی در این کشور را برعهده دارد فروخته است. این معامله ارزشی بالغ بر 5.7 میلون دلار داشته است.

رژیم صهیونیستی (اسرائیل) , معامله قرن , کشور بنگلادش ,

پاسیتورا از جمله شرکت‌های زیرمجموعه‌های شبکه اتحاد اینتلکسا (Intellexa Alliance) که مدیریت آن را «تال دیلیان» در اختیار دارد و مسئولیت ساخت فناوری‌های پیچیده نظارتی و جاسوسی به منظور هک تلفن‌های همراه و عرضه آن به نهادها و سرویس‌های امنیتی کشورهای جهان را برعهده دارد. هاآرتص در این گزارش خود همچنین مدعی شده است که دیلیان در می 2022 یک نسخه از سیستم های جاسوسی خود را به وسیله هواپیمای شخصی اش به سودان منتقل و در اختیار یک گروه شبه نظامی بدنام سودانی قرار داده است.

فعالیت‌های گسترده دیلیان در عرصه اطلاعاتی و امنیتی خشم و عصبانیت مقامات ارشد امنیتی و اطلاعای رژیم صهیوینیستی را نیز برانگیخته، تا جایی که «امیر اِشِل»، مدیر کل اسبق وزارت جنگ رژیم صهیونیستی در مصاحبه با نشریه «نیوریور ک تایمز» مدعی شد تل آویو توانایی کنترل دیلیان و دیگر شرکت های امنیتی اسرائیل که در خارج از سرزمین های اشغالی فعالیت می کنند را ندارد.

شرکت‌های صهیونیستی تا پیش از این هرگونه معامله و قرارداد تجاری با بنگلادش منع شده بودند اما به نظر می‌رسد این قانون در عمل به صورت محرمانه نقض و این رژیم اقدام به فروش مخفیانه ابزارهای جاسوسی به دولت داکا کرده است.

تل‌آویو امیدوار است تا از خلال این توافق محرمانه زمینه عادی سازی روابط با سومین کشور پرجمعیت اسلامی را تسهیل نماید.

انتشار این گزارش افشاگرانه هاآرتص در شرایطی است که وزرات جنگ رژیم صهیونیستی از هرگونه ابراز نظر و موضع‌گیری در قبال مطالب منتشرشده در هاآرتص خودداری کرده است.

در سال‌های اخیر تلفن‌های همراه بسیاری از مقامات سیاسی، روزنامه‌نگاران و فعالان سیاسی در کشورهای گوناگون جهان هدف حملات بدافزارهای جاسوسی قرار گرفته است که عمدتا محصول شرکت‌های صهیونیستی بوده‌اند.

 

افشای جزئیات مربوط به فعالیت بدافزار جاسوسی «پگاسوس» شرکت «ان.اس.او» از مقامات ارشد سیاسی کشورهای مختلف جهان از جمله سران کشورهای اروپایی و بسیاری از روزنامه نگاران و فعالان سیاسی جهان در اواخر سال 2020 میلادی، رسوایی بین المللی را برای رژیم صهیونیستی رقم زد و سبب شد تا مقامات ارشد تل آویو مجبور به عذرخواهی شوند.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 967402